Previous Next Play Pause
Setkání dětí a rodin 1. července na Prašivé
Modlitba za volbu diecézního biskupa
Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc duben 2022
Letošní Noc kostelů v pátek 10. června

fotografieOpavaOpava - Biskupství ostravsko-opavské ve spolupráci s Velvyslanectvím státu Izrael v České republice pořádají výstavu fotografií zachycujících návštěvu papeže Františka ve Svaté zemi. Výstava bude otevřena v pátek 2. 10. v 16.00 hodin v konkatedrále Panny Marie v Opavě za účasti J. E. pana Gary Korena, velvyslance Státu Izrael, a generálního vikáře diecéze Mons. Martina Davida.

Soubor 30 fotografií vynikajících izraelských fotografů bude v Opavě k vidění až do 8. 12. Fotografie zachycují jednotlivé okamžiky loňské krátké, ale velmi intenzivní cesty papeže Františka do míst, kde se narodil, žil a byl ukřižován Ježíš Kristus. Cílem této druhé zahraniční apoštolské cesty papeže Františka byla připomínka setkání mezi papežem Pavlem VI. a konstantinopolským patriarchou Athenagorasem I., které se v Jeruzalémě odehrálo před 51 lety.

Kromě připomínky nastolení nových vztahů mezi katolickou a pravoslavnou církví se však papežova blízkovýchodní cesta nesla také ve znamení mezináboženského a ekumenického dialogu a velký význam měla rovněž jeho mírová iniciativa ohledně vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Ta vyvrcholila na náměstí Jesliček v Betlémě, kdy František po mši svaté pozval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a izraelského prezidenta Šimona Perése, aby se spolu s ním ve Vatikánu setkali při modlitbě za dar pokoje. Obě strany toto pozvání přijaly a později uskutečnily.

Program papeže Františka byl podobný tomu, který absolvoval jeho předchůdce Benedikt XVI. Také on přijal pozvání jordánského krále Abdulláha II. a celebroval mši svatou na stadiónu v Ammánu. V Betlémě se setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a po mši svaté na místě Ježíšova narození navštívil děti v místním utečeneckém táboře. V Tel Avivu byl František přivítán izraelskou vládou v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Šimonem Peresem. Odtud se přesunul do Jeruzaléma, kde v bazilice Božího hrobu spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a zástupci dalších křesťanských církví sloužil první ekumenickou bohoslužbu na místě, kde byl pochován Ježíš Kristus. Nakonec se papež František sešel také s jeruzalémským velkým muftim, navštívil památník holocaustu Jad Vašem a pomodlil se u Zdi nářků. Návštěvu zakončil mší svatou na místě Kristovy Poslední večeře, která podle jeho slov symbolizuje „sdílení, bratrství, harmonii a mír“.

Pin It