Previous Next Play Pause
Prázdninové OKNO představuje letní diecézní hru a zve na poutě
Kluci a děvčata, rodiče i prarodiče, už je to tady! Začíná prázdninová hra pro celou rodinu – Po stopách gotiky!
Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti
Biskupství chce vyrábět elektřinu pro farnosti, Charity i církevní školy
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou

Diecéze – Příběh kněze, který slaví padesát let od svěcení, i svědectví rodičů, jejichž syn se knězem na konci června teprve stane. I to přináší nové číslo časopisu OKNO. A příběhů je uvnitř mnohem více.

OKNO cerven3

Blíží se konec června – čas kněžských svěcení a primičních mší. I proto otevírá červnové OKNO fotografie karmelitánského novokněze P. Norberta Dominika Smeji OCarm., který měl v květnu svou primiční slavnost v rodném Frýdlantu nad Ostravicí. Hned po otočení titulní stránky nabízíme dvě pozvánky. První míří na setkání dětí a rodin s biskupem Martinem na Prašivé. Druhá v úvodníku upoutává na výročí 25 let od beatifikace Marie Antoníny Kratochvílové, které si připomeneme 16. června ve farnosti Ostrava-Vítkovice.

V sekci „Zpravodajství“ se ohlížíme za Diecézní novénou a nabízíme další ohlasy od lidí, kteří se k modlitbě za rodiny připojili. Píšeme také o nových varhanách v Ostravě-Zábřehu a nálezu ve věži třineckého kostela. Prostor dostává také svědectví rodičů jáhna Vojtěcha Buchty, kteří ze svého pohledu popisují Vojtěchovu cestu ke kněžství. Tuto svátost má přijmout 29. června v ostravské katedrále.

Charitní stránka je tentokrát jesenická. Tamní Charita totiž uspořádala konferenci na téma „Umíráme, kde si přejeme?“ a my přinášíme čerstvé ohlasy. Připomeneme také výročí opavské církevní školy a benefiční koncert Centra pro rodinu a sociální péči.

Rozhovor jsme vedli tentokrát s Mons. Rudolfem Sikorou – dlouholetým farářem v Hnojníku a děkanem frýdeckého děkanátu. V červnu oslaví 50 let kněžství a my se spolu s ním nejen ohlížíme za dobami minulými, ale povídali jsme si také o současném životě. Ve dvoustránkové reportáži vás vezmeme do Zlatých Hor – do Domu chleba. V něm bydlí manželé Hanákovi, pečou podle tradičních receptů a navíc zvou k sobě domů poutníky a lidi, kteří hledají ztišení.

Rubrika Tajemství víry tentokrát odpovídá na otázku, co je to křest v Duchu svatém. Odpovídá člen Pastorační rady diecéze Ondřej Novák, který přináší svědectví o tom, jak objevil Ducha svatého ve svém životě. Stránka nazvaná Inspirace vypráví příběh farníků z Těrlicka, kteří si vybudovali Duchovní centrum, ve kterém se scházejí na bohoslužby. Osobností víry měsíce června pak je benediktin P. Benedikt Joachim Losert OSB – spjatý se Starou Vodou.

Červnové OKNO si můžete pořídit v kostelích i na obvyklých odběrných místech – v prodejnách Karmelitánského nakladatelství v Ostravě, Opavě a jesenickém knihkupectví Domeček. Starší vydání můžete najít on-line v našem archivu.

Pin It