Previous Next Play Pause
Prázdninové OKNO představuje letní diecézní hru a zve na poutě
Kluci a děvčata, rodiče i prarodiče, už je to tady! Začíná prázdninová hra pro celou rodinu – Po stopách gotiky!
Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti
Biskupství chce vyrábět elektřinu pro farnosti, Charity i církevní školy
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou

Diecéze - Turistům i poutníkům se na jarních a letních cestách Moravskoslezským krajem zpřístupní desítky kostelů a kaplí. V rámci projektu Otevřené chrámy stačí vzít za kliku a uvnitř návštěvníky čeká bezplatná komentovaná prohlídka doplněná o místní zajímavosti. Celkově se otevírá zdarma 46 kostelů a 4 kostelní věže.

marklovice michaela gavlakova

Kostel v Dolních Marklovicích je čerstvě po rekonstrukci. Od května si ho mohou prohlédnout také turisté. Foto: Michaela Gavláková / Člověk a Víra

Moravskoslezský kraj, Biskupství ostravsko-opavské a další církve vstupují do projektu již poosmé. Počínaje 1. květnem se tak znovu vrací průvodcovská služba do kostelů na turisticky nejatraktivnějších místech kraje. Turisté se tak dostanou třeba do kostelů v centru Štramberka, Hukvald nebo Hradce nad Moravicí. Na návštěvníky čeká také chrám, který loni zaznamenal nejvíce vstupů – poutní chrám na Cvilíně u Krnova. V kostele sv. Václava v Ostravě bude na návštěvníky čekat historický zvon farnosti Třebom z roku 1509, který se do Moravskoslezského kraje vrátil v rámci projektu Zvony míru. Nacisté zvon zrekvírovali za druhé světové války a v půli dubna ho do Česka přivezli zástupci rottenbursko-stuttgartské diecéze. Do října bude k vidění v kostele sv. Václava a pak si ho převezmou farníci z Třebomi.

Projekt Otevřené chrámy by se neobešel bez finanční podpory Moravskoslezského kraje. „Otevřené chrámy jsou jedním z našich nejdůležitějších projektů na podporu cestovního ruchu v kraji. Zařadily se k těm nejznámějším značkám jako je například Technotrasa,“ hodnotí náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. „Při toulkách Moravskoslezským krajem mohou lidé nejen obdivovat krásné sakrální prostory, ale také se ztišit. Vnímám, že tuto nabídku k usebrání lidé začínají využívat víc a víc,“ hodnotí náměstek Curylo, který je také rád, že se díky Otevřeným chrámům naplnil sen mnoha lidí, že při výletech najdou kostely, které budou mít přes den otevřeno.

Seznam otevřených kostelů se každoročně aktualizuje. Vypadla například frýdecká mariánská bazilika, která je na dva roky uzavřena kvůli rekonstrukci. Objevily se ale nové taháky. „Návštěvníci se cestou z Lysé hory mohou zastavit třeba v kostele sv. Ignáce na Borové, odkud jsou krásné výhledy do kraje,“ zve koordinátorka projektu Adéla Pánek Hudečková. Další vyhlídkové místo se otevře v sobotu 1. června ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bruntálu. Významnou novinkou je také zpřístupnění dřevěného kostela v Dolních Marklovicích (Petrovice u Karviné). „Chrám prošel v letech 2022–2023 výraznou opravou, při které byl od základů důkladně obnoven. V rámci oprav dostal novou šindelovou krytinu, čímž se změnila jeho barevnost z tmavě hnědé až černé na medově žlutohnědou,“ popisuje proměnu kostela Miroslav Přikryl z Odboru dotačních projektů a církevní turistiky Biskupství ostravsko-opavského. „Pro turisty se snažíme vytvářet balíčky, díky kterým najdou v jednom městě více přístupných objektů. Třeba v Karviné se jedná o kostel sv. Kříže ve Fryštátu, tzv. Šikmý kostel a v blízkém okolí jsou i Dolní Marklovice,“ podotýká Adéla Pánek Hudečková.

Letošní ročník přináší také několik systémových novinek. Kromě čtyř desítek kostelů a věží s průvodcovskou službou se totiž k Otevřeným chrámům přidá i několik kostelů otevřených bez průvodců a chrámy přístupné na objednání. Například v Opavě se letos kromě konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie otevírá v režimu bez průvodce také kostel svatého Ducha (u minoritů) a na objednání bude přístupná kaple Božského Srdce Páně v Marianu, která je nezaměnitelná pro svou bohatou výzdobu v tzv. beuronském stylu.

Značka Otevřené chrámy se letos navíc posouvá do jesenického okresu. Bez průvodce bude otevřený např. farní kostel v Jeseníku. Na objednání bude možné vstoupit také do hřbitovního kostela v Javorníku, kde restaurátoři v uplynulých letech odkryli vzácné fresky.

Více informací včetně otevíracích dob najdete na webu: www.otevrenechramy.cz

Pin It