Previous Next Play Pause
Adventní duchovní obnovy: kde se letos ztišit před svátky Božího narození?
Čas pro naslouchání i modlitbu: Večery milosrdenství v Ostravě
Nikdo nechce být osamělý kůl v plotě. „Vstaň a choď“ vybírá na velké auto na Doniu a zve na benefiční koncert Hany Fialové
Spouštíme projekt Varhany pro Ostravu. Dejme ostravské katedrále nástroj, na jaký čeká už 140 let

Diecéze – Celorepublikové společenství VSTAŇ A CHOĎ si založilo veřejnou dobročinnou sbírku na české crowdfundingové platformě Donio (Crowdfunding je způsob financování, při kterém se větší počet lidí skládá po menších částkách na nějaký projekt.). Také pořádají 4. listopadu benefiční koncert zpěvačky a herečky Hany Fialové s názvem Tháliím sluší Fialová. Potřebují nové velké auto, aby se lidé na vozíku mohli setkávat a jezdit na společné akce.

BENEFICE FIALOVÁ VACH

Letos společenství VSTAŇ A CHOĎ slaví 10. narozeniny. Jednou z velkých výzev, se kterou se během let setkávají, je, jak dopravit lidi na vozíku na nejrůznější společné akce a setkání. Žádají lidi, aby jim v této snaze pomohli. „Zatím jsme si auta různě vypůjčovali, ale dvě z nich už jsou za zenitem a také půjčování cizích aut má své limity. Takže hledáme novou možnost, jak to vyřešit. Tato situace nás dovedla až na Donio,“ vyprávějí Milan a Lenka Svojanovští, kteří společenství před deseti lety založili a nyní potřebují vyřešit vážný problém: „Proč potřebujeme právě nové auto? Málokdo ví, kolik nástrah čeká člověka na vozíku, když se chce někde dopravit. A co teprve když se chce jedním směrem dopravit celá skupina, je to takřka nemožné. Přeprava s vozíkem – ať už vlakem, nebo autobusem – je velmi limitovaná. A protože jsme z různých míst republiky, svozy jsou hodně důležité. Nové velké auto je pro nás záchrana!“

Výtěžek sbírky bude využit na zakoupení nového auta FORD TRANSIT KOMBI VAN (cca 6 sedadel a hlavně místo na ukotvení 4 vozíků) a následné nezbytné úpravy pro nájezd a ukotvení vozíků, které by pomohlo řešit dopravu jezdících na zmíněná setkání. Cena auta s úpravami bude přesahovat jeden milion korun. Snížení ceny by také pomohl vstřícný prodejce, který by pomohl cenu snížit.

„Myslíme si, že je důležité, aby se lidi setkávali, a my jsme spolu rádi. Budeme moc vděční, když nám to sbírka na Doniu umožní. Dopředu takto děkujeme lidem za podporu a zveme je také 4. listopadu v 17.00 do Frýdlantu nad Ostravicí na benefiční koncert zpěvačky a herečky Hany Fialové s názvem Tháliím sluší Fialová, jehož výtěžek půjde také na auto,“ dodává Milan Svojanovský. Lístky si lze zakoupit na webu Kulturního centra Frýdlantu nad Ostravicí.

KOMU POMŮŽETE?

Vstaň a choď je otevřené společenství, které staví „mosty setkání“ mezi jezdícími (lidmi na vozíku s tělesným handicapem) a chodícími (lidmi bez fyzického handicapu). Věříme, že každý člověk má svůj „handicap“, někdo více viditelný (někdo méně) a vzájemně si můžeme být darem a obohacením, když se potkáme. Během celého roku proto organizujeme nejrůznější setkání – 1x za měsíc večerní setkání v Praze, Brně, Olomouci a v Ostravě. Většinou 1x měsíčně víkendové akce a vrcholem bývá týdenní letní setkání v Sedlištích u Frýdku-Místku, kde nás letos bylo devadesát. Z toho je vidět, že nikdo nechce být osamělý kůl v plotě.

Společenství založili před desíti lety Milan a Lenka Svojanovští, manželé ze Sedlišť, kteří vychovali sedm dětí, přičemž jedno z nich se pohybuje na vozíku. A tak otevřeli nejen svůj život, ale i svůj domov ke společným setkáním. Jejich rodinný dům se stal střediskem společenství Vstaň a choď a srdcem většiny našich akcí. Vstaň a choď z velké části stojí na srdcích a vzájemné službě mnoha dobrovolníků, ať už jezdících, nebo chodících, mladých i starších, kteří každý podle svých možností přispívají k chodu společenství a organizací jednotlivých setkání. Věříme, že každý má svou jedinečnou hodnotu.

Snímek: Ivana Bužková / Člověk a Víra

Pin It