Previous Next Play Pause
Prázdninové OKNO představuje letní diecézní hru a zve na poutě
Kluci a děvčata, rodiče i prarodiče, už je to tady! Začíná prázdninová hra pro celou rodinu – Po stopách gotiky!
Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti
Biskupství chce vyrábět elektřinu pro farnosti, Charity i církevní školy
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou

Ostrava – Farnost při ostravské katedrále Božského Spasitele se pouští do stavby varhan pro hlavní chrám diecéze. Prvotřídní nástroj z dílny krnovských varhanářů má spletitou minulost. Původně hrál při sjezdech KSČ v pražském Paláci kultury, po Sametové revoluci sloužil Janáčkově filharmonii. Dnes může najít svůj domov v ostravské katedrále. Aby se ale katedrála naplnila tóny, potřebuje farnost sesbírat přibližně 27,5 milionů Kč. To je zhruba čtvrtina toho, co by stály úplně nové varhany pro katedrálu.

202309katedrala35

Nové varhany se mají do ostravské katedrály hodit i vizuálně, a to díky novému využití části varhanní skříně z 19. století. Foto: Vojtěch Curylo / Člověk a Víra

Z Krnova do Paláce kultury a pak do filharmonie

Původně varhany vznikly v roce 1981 pro Palác kultury v Praze a měly 87 rejstříků (řad píšťal). Stát na nich nešetřil a objednal ze zahraničí ty nejlepší díly. Podle organologů se jedná o nejkvalitnější nástroj, který v Československu v té době vznikl. Ve Sjezdovém sále KSČ varhany doprovázely stranické sjezdy. Po roce 1989 se ale staly přebytečnými. Přišlo ovšem jejich slavnější, užitečnější období: „Ujala“ se jich Janáčkova filharmonie Ostrava, která varhany využila v Domě kultury města Ostravy. Dnes ale znovu vyvstala otázka, co bude se špičkovým nástrojem dál. „Kvůli probíhající rekonstrukci Domu kultury byly varhany prodány, ale jsem rád, že zůstávají v Ostravě. Na jejich opětovné rozeznění se velmi těším,“ uvádí současný ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla, který si nástroj nemůže vynachválit: „Varhany ve společenském sále Domu kultury města Ostravy zajišťovaly vysoký standard a byly součástí mnoha orchestrálních skladeb i sólových recitálů. Nejen Janáčkova filharmonie tak měla možnost využít vždy skutečný akustický nástroj a nenahrazovat jej elektronicky, jak je tomu mnohdy při absenci varhan zvykem.“

Nový život pro prvotřídní varhany i novorenesanční varhanní skříň

Na takový nástroj ostravská katedrála Božského Spasitele čeká již 140 let od svého vzniku. Při bohoslužbách a koncertech tam aktuálně slouží nástroj přivezený z Německa v 90. letech. Pro monumentální prostor katedrály (druhý největší chrám na Moravě) je jejich zvuk bohužel nedostačující. „Bohužel jejich velikost a celkové vyznění neodpovídají akustice a prostoru chrámu,“ vysvětluje diecézní organolog Jiří Krátký, který celý projekt koordinuje po odborné stránce. I tak ale budou stávající varhany z katedrály sloužit dál díky prodeji do menšího kostela.

Nové varhany budou s interiérem katedrály souznět také výtvarně. „Varhanní stroj umístíme do částečně dochované a z větší části rekonstruované novorenesanční varhanní skříně, kterou pro ostravskou katedrálu navrhl v 19. století vídeňský architekt Max von Ferstel,“ vyzdvihuje Krátký, že projekt Varhany pro Ostravu dá nový život nejen nástroji, ale také více než 130 let starému původnímu mobiliáři.

Při stěhování spojilo síly více varhanářských dílen

V pátek 22. září na tiskové konferenci smlouvu o zhotovení nových varhan podepsala s Římskokatolickou farností Moravská Ostrava varhanářská dílna Dlabal-Mettler z Bílska. „Nový nástroj pro ostravskou katedrálu nás provází svým zvláštním způsobem již mnoho let. S nástrojem jsme se seznámili již jako studenti, při jeho prvním stěhování z Prahy do Ostravy. O to více nás zajímala jeho obměna a přestavba do sálu Janáčkovy filharmonie. Proto jsme se rádi ujali také demontáže nástroje, která probíhala na začátku letošního roku,“ vzpomíná Boris Mettler na unikátní stěhování varhan, do které se zapojilo několik českých varhanářských dílen. Pro dílnu Dlabal-Mettler to je dosud největší zakázka, do které se pouští.

Přes 5 tisíc píšťal vyžaduje pečlivý přístup

Rozhodně totiž nestačí píšťaly a další díly varhan rovnou převést do katedrály a poskládat jako stavebnici. „Máme k dispozici celý píšťalový fond, který musíme naprojektovat do dochované skříně v 94 znějících rejstřících. Celkově to je přes 5600 jednotlivých píšťal, které musí dostat svou přesnou pozici a dostatek místa. Každá jednotlivá píšťala musí mít intonaci ušitou na míru akustice katedrály. Čeká nás také kompletní obnova elektroinstalace varhan,“ popisuje první kroky varhanář Boris Mettler. Po mnoha měsících práce v dílně a zvukových zkouškách přijde čas na instalaci nástroje. Pokud vše půjde dobře, rozezní se nové varhany v katedrále v roce 2026.

Adopce píšťal i darovací kiosek v katedrále jsou připraveny

Aby se to podařilo, potřebuje farnost Moravská Ostrava sehnat zhruba 27,5 milionů Kč. Dalších 3,5 milionu Kč si vyžádal odkup varhan a jejich stěhování. Tuto sumu pokrylo Biskupství ostravsko-opavské 2,5 miliony Kč a farnost Moravská Ostrava 1 milionem Kč. Farníci začali střádat už od jara. „Máme zřízenou veřejnou sbírku. Na jejím účtu máme k dnešnímu dni téměř 300 tisíc Kč,“ uvádí farář z Moravské Ostravy Mons. Jan Plaček. Na nové varhany přispívali také účastnici bohoslužby, při které se 31. srpna 2023 ujal biskup Martin David úřadu diecézního biskupa. V katedrále je připraven také darovací kiosek, který přijímá bezkontaktní platby kartou. Je možné přispět také na účet veřejné sbírky 1388059555/2700. Na webu www.varhanyproostravu.cz je přichystána také adopce píšťal. Dárci mohou získat jako odměnu darovací certifikát, drobný model varhanní píšťaly a za větší dary také ještě originálnější upomínku v podobě vyřazených píšťal z Paláce kultury, které se pro ostravskou katedrálu nehodí.

IMG 2307 kiosek

Je možné přispět také do darovacího kiosku v katedrále. Foto: Ondřej Elbel

Pin It