Frýdek-Místek - 7. října zveme do frýdecké baziliky na Diecézní pouť za obnovu rodin a povolání ke kněžství nebo zasvěcenému životu. První sobotu v měsíci se tam budou s věřícími modlit za budoucnost rodin a kněze také biskup Martin David, generální vikář P. Jan Czudek i nový biskupský vikář pro pastoraci P. Daniel Vícha. Od 17.00 budou společně s poutníky slavit mši svatou.
Foto: Roman Polách / Člověk a Víra
I letos bude jedna ze dvou hlavních diecézních poutí v roce spojena s pěší poutí. Na ni zve mládež z děkanátu Nový Jičín. „Srdečně vás zveme na pěší pouť od Marie k Marii za naše rodiny a nová duchovní povolání,“ zvou animátoři se svým kaplanem P. Janem Jurečkou. Samotná trasa měří asi 22 kilometrů a poutníci vycházejí v 8 hod. z Příbora od tamního farního kostela Narození Panny Marie. „Putuje se přes Trnávku a Brušperk,“ upřesňuje P. Jurečka.
Spojit rodinný a duchovní život
Odpoledne ve Frýdku začíná v 15.30 přivítáním poutníků. Pro děti je připraven program, který je zaměřen na Pannu Marii Růžencovou, jejíž slavnost si tento den připomínáme. „Děti budou moci tvořit na několika stanovištích, na jednom je čeká třeba výtvarná technika quilling, kdy si ze stočených proužků papíru budou tvořit obrázky, ale i skákací hrad,“ vyjmenovává hlavní organizátorka, předsedkyně spolku Společný svět – centrum pro rodinu, z.s., Marie Klímková: „Na stanovištích počítáme s tím, že je děti budou obcházet s rodiči anebo s organizátory, kteří si je přeberou, a tak rodiče mohou jít na svátost smíření, duchovní rozhovor nebo přednášku.“ Ta začíná v 15.30 a psycholožka Katarína Dubělčíková bude hovořit o propojování duchovního a rodinného života, jak prozradil Vojtěch Orlík, jenž je do přípravy zapojený za ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči, z.s.: „Po přednášce se lidé mohou v 16.20 připojit k modlitbě růžence a po mši svaté k Večeru chval.“
Služba akolyty pro budoucí jáhny
Během mše svaté bude skupině osmi kandidátů trvalého jáhenství udělena služba akolyty. „To, že se udělení této služby koná v souvislosti s Diecézní poutí za rodiny a povolání, se jeví jako vhodné doplnění úmyslu pouti,“ zdůrazňuje Aleš Ligocký, jenž o službu trvalých jáhnů pečuje: „Souvisí to jak s prosbami za rodiny včetně rodin budoucích jáhnů, tak s prosbami za povolání a jejich růst. Každé povolání se týká nejen jednotlivého kandidáta, ale také celého společenství věřících. Diecézní pouť tak přináší ve spojení s liturgickým obřadem udělení služby akolyty zmíněným kandidátům novou motivaci a věřím, že i novou radost a odhodlání k prosbám za rodiny a duchovní povolání.“
Autorka článku: Jana Praisová
Plakát na pěší pouť: