Previous Next Play Pause
Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti
Biskupství chce vyrábět elektřinu pro farnosti, Charity i církevní školy
Radvanická farnost se chystá na primici
Červnové OKNO: příběh Domu chleba ze Zlatých Hor i cesta ke kněžství očima rodičů
 Novinkami Otevřených chrámů 2024 jsou dřevěný kostel v Dolních Marklovicích na Karvinsku i fotogenický kostel na Borové pod Lysou horou

OstravaSlezská lilie bude mít i v tomto ročníku tři výrazné programové proudy: samozřejmě hudební, od známých jmen jako Bára Basiková či Ondřej Ruml až k unikátní Missa brevis. Dále duchovní, ve kterém proběhne duchovní obnova s indickým knězem Jamesem Manjackalem, a benefiční, kdy vybrané finance tentokrát zamíří do brněnského Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Tři dny od 9. do 11. 6. se odehrají na třech místech – před katedrálou Božského Spasitele, v Ostravar Aréně a za kostelem sv. Antonína z Padovy v Ostravě-Kunčičkách. Záštitu nad festivalem Slezská lilie převzali Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, a Mons. Martin David, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze, jenž v úvodním slovu napsal: „Festivalu přeji, aby přitahoval mnoho lidí krásou nejen hudební, ale také duchovní, protože krása bez ducha je prázdná." 

a5 noc kostelu sl 2023 page 001HUDBA, HUDBA, HUDBA

Páteční Večer nadějí využije výborné akustiky prostoru před katedrálou a na scéně vystoupí od 20.00 jedna z nejznámějších českých zpěvaček Bára BasikováBlue cimbálem. S pop-rockovou kapelou, kde kytary nahradil první electro-cimbal, zazní její skladby, lidové písně, ale i známé světové hity ve zcela jedinečném zvuku. Vystřídá ji zpěvák, jehož velkou inspirací je Bobby McFerrin – Ondřej Ruml se zábavným hudebním vystoupení s prvky stand-up comedy.

V sobotní Noci lilie bude podium před hlavním chrámem diecéze patřit od 19.30 nejdříve worshipové skupině Lévi: „Našim přáním je, abychom vytvořili most mezi lidmi a Bohem, a to jak těm, kteří Boha poznali, tak těm, co se s ním ještě nesetkali.“ Po ní pod hvězdným nebem zazní další výjimečná hudební lahůdka – Missa brevis neboli krátká mše, společně s Ave verum corpus a Jubilate Deo. Jedná se o duchovní skladby Zdeňka Krále v podání ansámblu Musica da camera Brno se sólisty Lenkou Cafourkovou a Kubou Kubínem, pod vedením Martina Franzeho. Budou je provázet slovem P. Marián Pospěcha a vizualizací Štěpán Josef Lankočí.

Na nedělní Den andělů se festival přesune za kostel sv. Antonína z Padovy. Bude zde od 9.30 pokračovat duchovní obnova s otcem Manjackalem, zakončená v 10.30 mší svatou. Své ruce pak mohou návštěvníci pozvednout při hudební smršti křesťanské kapely Lift Up.

DUCHOVNÍ OBNOVA S OTCEM MANJACKALEM

Festival má vždy také výraznou duchovní stopu, tentokrát bude výraznější v čase. Pátečním i sobotním hudebním vystoupení předchází celodenní duchovní obnova, která vyvrcholí v neděli během dopoledne. Organizátoři navázali spolupráci s nadačním fondem Credo a v Ostravar Aréně bude sloužit indický kněz P. James Manjackal. „Obě aktivity jsme plánovali tak, aby se nepřekrývaly, ale časově a myšlenkově doplňovaly,“ uvádí za tým Slezské lilie Martin Menšík. Proč právě otec Manjackal, vysvětluje ředitel festivalu a farář v Ostravě-Kunčičkách P. Dariusz Sputo: „Hodně lidí nám navrhovalo: což tak na Slezskou lilii pozvat otce Manjackala? Znám ho již delší dobu z duchovních cvičení, kde mě velmi oslovil – svým kněžstvím, službou a především přátelstvím s Bohem. Ale viděl jsem také kolem sebe úžasné věci, hodně milostí, které lidé dostávali, kdy s modlitbou vstávali. Lidem, kteří bloudili a ptali se, co dál, pomohl a ukázal správný směr. Proto jsme se pro něj rozhodli.“

Součástí duchovní obnovy bude mše svatá, adorace, modlitba chvál a proslovy otce Jamese. Také bude možnost přijetí svátosti smíření. Na první dva dny duchovní obnovy v Ostravar Aréně je registrace předem vyžadována. Třetí den v Ostravě-Kunčičkách je volně přístupný. Přihlásit se lze na www.otecjames.cz.

CREDO CZ je nadační fond založený manžely Lapčíkovými v roce 2014. Činnost fondu je postavena na třech pilířích: evangelizace a podpora evangelizačních aktivit, podpora manželství a rodiny a podpora charitativních a misijních projektů.

BENEFICE PRO NADAČNÍ FOND DĚTSKÉ ONKOLOGIE KRTEK

„Když byly naší nejmladší dceři dva měsíce, obrátila náš život diagnóza lékařů: akutní myeloidní leukémie,“ tato fatální slova zaznívají v různých obměnách z úst rodin, do jejichž života vpadla zákeřná nemoc jejich dětí. Svědectví maminky pěti dětí z Orlové nejlépe vypovídá o důležitosti pomoci ze strany Nadačního fondu dětské onkologie Krtek: „Se začátkem léčby jsme získali podporu všech lékařů a sestřiček, ale také pracovníků Nadačního fondu Krtek. Byli jedni z prvních, kteří nás navštívili na pokoji a ptali se, jak se daří, jak celou situaci zvládáme. Zároveň nám byla nabídnuta podpora ve formě získání příspěvku od nadací, které podporují rodiny s onkologickou diagnózou. Kdykoliv jsme se na "Krtka" obrátili, byla nám poskytnuta podpora a pomoc. Když přijel manžel s ostatními dětmi, měli možnost využít ubytování v "Krtčí" – ubytovně, která slouží právě pro rodiče a rodiny hospitalizovaných dětí. Ubytovna je skvěle zařízená i pro děti, takže když to šlo, vystřídali jsme se s manželem u dcerky a já měla možnost být s dalšími třemi dětmi, po kterých se mi moc stýskalo. Krtek byl pro nás jistota pomoci, zázemí a rady. Bylo vidět, že paní Katka (Mgr. Kateřina Nazarej, sociální koordinátorka) zná všechny rodiny, ví, čím si prochází, vždy se všemi povykládala a i vlídné slovo a úsměv pro nás v té době znamenali hodně! Teď, když už je dcera zdravá, tak vzpomínáme s vděčností a přejeme Krtkovi jen to dobré!“

Nadační fond dětské onkologie Krtek je neoddělitelnou součástí Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a už od roku 1999 pomáhá dětem a dospívajícím během léčby a po ní.

Pin It