Frýdek-Místek/ Ostrava – Ve dvou městech ostravsko-opavské diecéze (ve Frýdku-Místku a Ostravě) se zastaví účastníci 20. cyklopoutě „Na bicykli za život“. Jedná se o akci pořádanou slovenským prolife sdružením Život jako dar, která začne v neděli 13. srpna v Košicích a zakončena bude 2. září v Praze. Akci podporuje i české Hnutí Pro život ČR.

V neděli 13. srpna odstartuje v Košicích již 20. ročník cyklistické obdoby Pochodů pro život nazvané „Na bicykli za život“. Až dosud její účastníci projížděli jen slovenskými městy, nepočítáme-li loňský rok, kdy u příležitosti Světových dní mládeže vyústila v Krakově. Letos pořadatelé zvolili opět variantu překročení hranic, tentokráte těch západních s Českou republikou. Důvod je nasnadě – v tehdejší ČSR byly v r. 1957 legalizovány potraty, jde tdy o 60. výročí, kdy jsou v naší zemi, resp. v naších dvou zemích s požehnáním státu zabíjeny nenarozené děti. Cyklopouť, jejíž součástí jsou i modlitby za nenarozené, mše sv. či předávání radostné zvěsti o důstojnosti člověka od jeho narození po přirozenou smrt, je směrována jako varovné memento k hrůzné praxi vražd nenarozených dětí a jako snaha o jejich záchranu. V neposlední řadě půjde i o podporu projektu 9 mesiacov za život.

Trasa cyklopoutě, která započne v neděli 13. srpna v Košicích u budovy Ústavního soudu a jejíž cíl bude 2. září u pražské nemocnice Na Bulovce, povede i přes naši diecézi. Konkrétně jsou zde naplánovány dvě zastávky, a sice 24. srpna ve Frýdku-Místku a 25. srpna v Ostravě. Frýdecká zastávka bude ve znamení mše sv. v tamní bazilice (v 18.00) a modlitby před nemocnicí, ostravská pak počítá rovněž modlitbou před nemocnicí, ale ještě předtím se účastníci cyklopoutě sejdou v pustkoveckém kostele sv. Cyrila a Metoděje na mši sv. sloužené v 17.00. Z Ostravy pak „cyklopoutníci“ vyrazí do Olomouce.

K cyklopouti je možné se připojit na celé délce trasy z Košic do Prahy podle osobních kondičních nebo časových dispozic, lze se samozřejmě zúčastnit přímo v daném městě konkrétního duchovního programu. Cyklisty doprovází P. Dušan Škurla, koordinátor úřadu pro apoštolát ochrany života košické arcidiecéze.

Akci organizuje slovenské sdružení Život jako dar a podporují ji i slovenské organizace Fórum života a Deti sv. Alžbety – Aliancia za život a české Hnutí Pro život ČR.

Plakátek s programem pouti zde.