Previous Next Play Pause
Do naší diecéze se v dubnu vrátí pět zvonů zrekvírovaných za druhé světové války
Po Velikonocích do Školy Ducha svatého. Otevírají se dva kurzy
Vychází březnové OKNO s katechumeny, řeholníky i novoknězem
Společná diecézní cesta postní dobou 2024
Čas pro naslouchání i modlitbu: Večery milosrdenství v Ostravě
Ostrava - Jsou to již tři čtvrtě století od 8.12. 1934, kdy salesiáni otevřeli ostravským „synkům“ dveře svého „ústavu“. Vznikla tak první salesiánská Oratoř městského typu v Československu. Pod vedením prvního českého salesiána Don Ignáce Stuchlého a Don Štěpána Trochty přišli salesiáni do Ostravy z Fryštáku u Zlína na své, teprve druhé působiště v naší vlasti, aby se právě zde věnovali chlapcům vystaveným negativním vlivům průmyslového velkoměsta. Do „Don Boska“, jak říkají ostraváci dodnes, tehdy před válkou,  chodilo až 300 chlapců, kteří se bavili nejrůznějšími hrami, sportem, divadlem, hraním v dechové kapele a kteří se účastnili i duchovního programu v kapli nebo v kostele sv.Josefa. 

Činnost v Don Bosku byla v letech 1942 – 1945 omezena, neboť téměř v celém domě Němci zřídili nemocnici. Po válce se salesiáni opět nastěhovali do domu a činnost se obnovila a slibně rozvíjela, ale v roce 1950 byli salesiáni komunistickým režimem násilně vystěhování a činnost v Don Bosku byla prakticky ukončena. Do roku 1958 probíhala Oratoř tajně v jedné místnosti u kostela a později dále skrytě na mnoha jiných místech pod vedením salesiánů či odchovanců první předválečné oratoře. Díky odvaze a nasazení P.Václava Filipce, P. Jaroslava Lanka, Václava Zuchnického, Jindřicha Hoňka a mnohých dalších salesiánské dílo přežilo až do roku 1989.

Po sametové revoluci se nejenže  obnovila na Vítkovické ulici činnost s mládeží tím, že bylo založeno Salesiánského středisko volného času Don Bosko, které se věnuje převážně romské mládeži, ale byla založena další díla, která pracují na stejných výchovných principech. Ostravský Don Bosko poskytuje zázemí nejen dětem a mládeži v jejich volném čase, ale také ubytování studentům ostravských vysokých škol v koleji rodinného typu, v Domově Don Bosco. Již 16 let nabízí dětem své prostory a programy Církevní středisko volného času sv.Jana Boska v Havířově, které má ve městě již 2 velké domy. V roce 1996 v Ostravě-Dubině zahájilo činnost za spolupráce Salesiánů Don Boska a Charity Ostrava Středisko dětí a mládeže Michala Magone. V roce 1999 začaly působit v Ostravě-Zábřehu  také sestry salesiánky, které vedou Salesiánský dům dětí a mládeže. Pro všechna tato salesiánská zařízení jsou charakteristické následující prvky.

Vychází se z pedagogiky a sociální práce zakladatele salesiánů, italského kněze Jana Boska (1815-1888). Jeho výchovný systém se opírá o rozum, víru a laskavost. Nepoužívá donucovacích prostředků, dovolává se přirozených schopností, srdce a touhy po dobru, kterou má každý člověk hluboko v sobě.

V programech se uplatňují tyto 4 základní principy: DOMOV – místo rodinné atmosféry a bezpodmínečného přijetí , ŠKOLA – místo učení se  praktickým dovednostem pro život, HŘIŠTĚ – místo pestrých možností ke trávení volného času, FARNOST – místo sdílení křesťanských hodnot.

Salesiánská rodina v Ostravě slaví 8.12. 2009 jubilejních 75 let své existence a salesiáni na celém světě oslaví 18.12.2009 dokonce již 150 let od založení Donem Boskem v Turíně.

Oslavy v Ostravě vrcholí slavnostní bohoslužbou 8.12. 2009 v 16.30 v kostele sv. Josefa a následně Salesiánskou akademií v sále od 18.00. Salesiánské dílo v Ostravě žije a rozvíjí se díky Boží ochraně, obětem mnoha lidí a významné finanční podpoře statutárního města Ostravy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Moravskoslezského kraje a příspěvků mnoha nadací, firem i drobných dárců.

 

Mgr. Jiří Caha, ředitel Salesiánského střediska volného času Don Bosco

tel.: 737 309 909, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pin It