Previous Next Play Pause
Diecézní pouť dětí na Prašivé 2. 7. 2018
Jesus Christ Superstar na festivalu Slezská lilie
Novinkou Noci kostelů jsou Poutnické noviny
Otevřené chrámy vstoupily do 2. ročníku

Ostrava - Projekt Otevřené chrámy, který vznikl v minulém roce a setkal se s velkým zájmem, pokračuje. Od zítřka 1. 5. až do konce října 2018 budou moci zájemci navštívit 33 sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Lidé se podívají do třiceti kostelů a mohou také navštívit vyhlídku na třech kostelních věžích. Návštěvníkům se bude na všech místech věnovat vyškolený průvodce, vstup bude bezplatný. Ostravsko-opavské diecézi na projekt přispěl Moravskoslezský kraj dotací ve výši 1,3 mil. Kč.

V loňském roce využilo příležitost navštívit atraktivní kostely a poutní místa přes 130 tisíc návštěvníků. Zapojeno bylo 29 kostelů, letos se jejich počet zvyšuje. „Těší mě, že byl vloni zájem o Otevřené chrámy tak vysoký. Snažíme se upozorňovat na krásná duchovní místa v Moravskoslezském kraji. Tento projekt si podporu rozhodně zaslouží a věřím, že do regionu naláká hosty i z ostatních koutů republiky. Počet zpřístupněných památek se opět zvyšuje a v rámci projektu Otevřené chrámy budou některé kostely otevřené i ve všední dny, nejen o víkendu,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že i letos některá místa opět navštíví: „Těším se hlavně na šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Už minulý rok se mě na něj lidé ptali, tak jsem rád, že se letos tato památka do projektu zapojila.“

Kromě šikmého kostela v Karviné-Dolech se počet zapojených kostelů rozšířil i o tři kostelní věže (Krnov - sv. Martin, Opava - sv. Hedvika, Frýdek - sv. Jan Křtitel). Celkově tak budou moci lidé navštívit 33 sakrálních památek. Z toho budou tři kostely evangelické: evangelický Kristův kostel v Ostravě, evangelický kostel v Orlové a evangelický kostel v Suchdole nad Odrou. Mezi katolickými kostely budou veřejnosti otevřené například kostel Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín u Krnova, kostel svatého Maxmiliána v Hukvaldech, kostel svatého Jana Nepomuckého ve Štramberku nebo kostelík na beskydské Prašivé.

Aktuální informace a otevírací doby jednotlivých kostelů je možné sledovat na: www.doo.cz/otevrenechramy.